DARMOWA DOSTAWA NA WSZYSTKO!
tel. 505577883
P
romocja na zapachy do wnętrz 5+1GRATIS

Lampy stojące i ścienne - czym kierować się przy ich wyborze?

Lampy stojące i ścienne - czym kierować się przy ich wyborze?

Lampy stojące i ścienne - czym kierować się przy ich wyborze?

Wyposażając dane pomieszczenie lub przeprowadzając jego remont, najczęściej sporo uwagi poświęcamy lampom sufitowym. Mają one równomiernie rozświetlać wnętrze i jednocześnie stanowić spójną całość ze znajdującymi się w pokoju meblami. Często jednak zapominamy o lampach stojących i ściennych. To błąd, gdyż to właśnie ten rodzaj oświetlenia w dużym stopniu odpowiada za styl, klimat i funkcjonalność salonu, sypialni, czy pokoju gościnnego. Sprawdźmy więc, czym kierować się przy ich wyborze.

Lampy stojące

Lampy stojące nie mają być głównym źródłem światła w pomieszczeniu, ale mogą pomagać w jego doświetleniu. W dużych salonach umożliwiają też wyznaczanie stref – na przykład miejsca do czytania, oglądania telewizji, czy wypoczynku. Nowoczesna lampa stojąca ustawiona za wygodnym fotelem od razu kojarzy się z czasem spędzonym przy dobrej książce.

Od czego zależy wielkość lampy stojącej, na którą powinniśmy się zdecydować? Przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, w którym ją umieścimy i od dostępnej ilości światła dziennego. W dużych pomieszczeniach, o niewielkiej ilości światła wpadającego z zewnątrz dobrze sprawdzają się lampy podłogowe o dużych kloszach. W mniejszych i jasnych pokojach wystarczą nam mniejsze lampki postawione na stole, czy szafce.

Decydując się na wybór konkretnego modelu, kierujmy się stylem, w którym urządziliśmy nasz salon, czy sypialnie. W eleganckich, pełnych przepychu wnętrzach doskonale sprawdzą się lampy glamour. Z kolei w nowoczesnych i bardziej surowych wnętrzach, dobrze komponować się będą minimalistyczne lampy stojące w stylu loft.

Lampy ścienne

Wybierając odpowiedni kinkiet do salonu lub innego pomieszczenia, zacznijmy od zastanowienia się, jaką rolę ma on spełniać. Część lamp ściennych ma za zadanie jedynie budować przytulny klimat danego pokoju. Jest to rola czysto dekoracyjna. Tego typu kinkiety podkreślają walory architektoniczne wnętrza i pozwalają podświetlać fragmenty pomieszczenia. W ten sposób tworzą odpowiednią atmosferę.

Ozdobna lampa ścienna może też spełniać bardziej praktyczną funkcję. Na przykład ułatwiać czytanie lub pracę, gdy umieścimy ją nad kanapą, czy biurkiem. Tego typu lampy ścienne mają odpowiednią możliwość regulacji ustawienia. Szczególnie duży wybór tego typu rozwiązań mamy do dyspozycji, gdy celem naszych poszukiwań jest kinkiet w stylu loft.

Wybierając lampy ścienne, zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane. Jakość tanich modeli dostępnych w szerokiej sprzedaży w marketach, często pozostawia wiele do życzenia. Ważny jest przede wszystkim materiał, z którego wyprodukowano mocowanie żarówki. Musi on być odporny na wysoką temperaturę, gdyż w przeciwnym przypadku, po pewnym czasie zacznie się topić.

Naturalnie ważny jest też wygląd. Lampy ścienne w stylu glamour to duża ilość elementów pozłacanych i posrebrzanych. Częstym dodatkiem są różnego rodzaju kryształy. Z kolei ścienne lampy loftowe to przede wszystkim proste formy. Dużo w nich surowego metalu, dominują takie kolory jak miedź, mosiądz, czy stal.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment: