DARMOWA DOSTAWA od 200zł przy płatności przelewem!
-10% Z OKAZJI DNIA KOBIET NA WSZYSTKIE DYWANY Z KODEM: 8MARCA
tel. +48 505577883

Styl loftowy - industrialne elementy w naszym mieszkaniu

Styl loftowy - industrialne elementy w naszym mieszkaniu

Styl loftowy - industrialne elementy w naszym mieszkaniu

Styl loftowy, zwany też industrialnym, wywodzi się z lat 50. ubiegłego wieku. W Stanach Zjednoczonych trwała wtedy recesja i na rynku pojawiło się mnóstwo opuszczonych pomieszczeń fabrycznych, które można było wynająć za niską cenę. Tego tylu lokalizacje przypadły w szczególności do gustu artystom, takim jak choćby Andy Warhol. Adaptowali oni przestronne, pofabryczne wnętrza przeobrażając je w przestrzenie mieszkalne wyróżniające się dekadencją i nutką snobizmu. Ten styl szybko zyskał na popularności, dając wielu ludziom możliwość wyrażenia w ten sposób swojego sposobu życia.

Najważniejsze cechy

Oglądając mieszkania loftowe, już na samym początku zwrócimy uwagę na wysokie sufity oraz otwartą, pozbawioną podziałów przestrzeń. Nie ma tu ścian działowych pomiędzy salonem, kuchnią, czy sypialnią. Ściany najczęściej nie mają żadnego pokrycia – króluje surowy beton i cegły. Dopuszczalne są też tapety imitujące naturalne struktury.

Duże okna wpuszczają światło dzienne i zwiększają efekt przestronności lokalu. Nie są one zasłaniane klasycznymi dodatkami typu firanki, czy zasłony. Jednak możemy się posłużyć roletami lub żaluzjami. Na podłodze często spotykana jest żywica epoksydowa lub odpowiednio postarzone, drewniane deski. Elementy konstrukcyjne często nie są ukrywane, podobnie jak instalacje hydrauliczne, czy elektryczne.

Meble w stylu industrialnym

Meble używane w loftowym mieszkaniu powinien cechować daleko posunięty minimalizm. Dotyczy to zarówno formy, jak i kolorystyki. Wszystkie elementy muszą być też solidne – tego wymaga „fabryczny” styl. Szafki mogą być wykonane z surowego metalu lub aluminium, a nawet z elementów palet. Przy stole możemy ustawić krzesła nowoczesne tapicerowane lub wykonane z połączenia metalu i tworzywa. Formy powinny być proste i funkcjonalne.

Nowoczesne fotele mogą posiadać drewniane elementy. W ten sposób umiejętnie przełamiemy chłodny, industrialny styl. W strefie kuchennej dobrze sprawdzą się wysokie, tapicerowane hokery. W centralnym punkcie salonu ustawmy kanapę. Powinna być ona duża, wygodna i wykonana z trwałych, solidnych materiałów.

W strefie sypialni powinno być przytulnie. Dominować będzie oczywiście duże, kontynentalne łóżko. Możemy zarzucić na nie pluszowy lub polarowy pled. W pobliżu łóżka może stanąć wygodny, tapicerowany fotel.

Oświetlenie

Nic tak nie nadaje klimatu wnętrzu, jak jego odpowiednie oświetlenie. W stylu industrialnym jest to szczególnie widoczne. Lampy wiszące miedziane lub wykonane z innego metalu są duże i dominują przestrzeń wokół siebie. Mają one prostą, nieskomplikowaną konstrukcję, a kable doprowadzające prąd są najczęściej nieosłonięte. Często używa się też lamp stojących, które z wyglądu przypominają bardziej elementy techniczne niż dekoracyjne.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment: